Kuracja izotretynoiną a stosowanie tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry, dwa miesiące temu przeszłam skuteczną kurację izotretynoiną. Wybieram się do lekarza ginekologa po tabletki antykoncepcyjne, jednak obawiam się, ze po ich odstawieniu trądzik powróci i cała ciężka, kosztowna i długotrwała kuracja pójdzie w niwecz. Czy istnieje takie ryzyko?

W trakcie kuracji izotretynoiną oraz 3 lata po jej zakończeniu bezwzględnie konieczna jest antykoncepcja ze względu na teratogenne działanie leku. Po upływie 3 lat od zakończenia terapii można spokojnie starać się o potomstwo i nie będzie miało to wpływu na zdrowie dziecka.