Kwas foliowy w ciąży – do kiedy przyjmować?

Witam. Mam pytanie dotyczące stosowania kwasu foliowego w ciąży. Ostatni raz miałam miesiączkę 21.06.2010 r. Powinnam teraz dostać 18-19.07.2010 r. Mój cykl trwał 28 dni, a zawsze 29 dnia występowała u mnie miesiączka. Zeszłego miesiąca było inaczej, gdyż miesiączka nie pojawiła się. Po tygodniu spóźnienia postanowiłam wykonać test ciążowy. Pierwszy test zrobiłam 25.07 a drugi 26.07 dla pewności - obydwa wyszły pozytywnie. Obecnie jestem w Angli - niestety jeszcze nie miałam wizyty lekarskiej gdyż tu czeka się nawet do 10. tygodnia. Jak tylko się dowiedziałam, że jestem w ciąży kupiłam sobie kwas foliowy i zażywam go raz dziennie - przez jaki czas mam brać kwas foliowy w ciąży? Nie wiem, bo jedni mi mówią, że do 12. tygodnia ciąży, a drudzy - że przez całą. Interesuje mnie również czy mogę zażywać leki przeciwbólowe, tj. N*** czy P***? Często pobolewa mnie dół brzucha - czy to normalne? Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję :)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niezbyt silne pobolewania w podbrzuszu w pierwszym trymestrze są normalne, wynikają z powiększenia i przekrwienia ciężarnej macicy. Może Pani przyjmować oba wyimenione przez Panią leki - N*** 40 mg maksymalnie 4 razy na dobę lub 80 mg 2 razy, P*** zaś 500 mg maksymalnie 2 razy na dobę (proszę jednak ograniczyć stosowanie tego drugiego preparatu w pierwszym trymestrze). Kwas foliowy w dawce 0,4 mg należy natomiast przyjmować na 12 tygodni przed poczęciem i co najmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży.

Pozdrawianm serdecznie!