Kyfotyczne ustawienie kręgosłupa C w wyniku RTG

Witam, proszę o wyjaśnienie wyniku badania radiologicznego (zdjęcia kręgosłupa szyjnego). Wynik: Kyfotyczne ustawienie kręgosłupa C. Przejaśnienia w rzucie nasady łuku C5. Dziękuję!
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Fizjologicznie szyjna część kręgosłupa (oznaczenie C) wygięta jest ku przodowi, co oznacza lordozę. Kyfoza jest to natomiast patologiczne wygięcie szyjnej części kręgosłupa ku tyłowi. Przejaśnienia w rzucie nasady łuku C5 oznaczają rozrzedzenie struktury kostnej. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji proszę skonsultować się z lekarzem, który będzie miał możliwość zestawienia wyniku badania ze stanem klinicznym pacjenta.