Łączenie leków - Tamoxifen i chemia razem?

Witam,

moja mama ma zdiagnozowanego raka piersi w bardzo zaawansowanym stanie, lekarze w jednym szpitalu zadecydowali o zastosowaniu leczenia hormonalnego tamoxifenem i przez 2 tygodnie dostawała tabletki, w innym szpitalu jednak zdecydowali się na zastosowali chemię. Lekarz zalecił nie branie leku hormonalnego w czasie chemioterapii. Czy jest uzasadnione nie branie podczas chemii leku hormonalnego? I drugie pytanie: moja mama miała receptory w 70% podatne na progesteron czy nie należy zastosować leków progestagenów co by w/g mojej opinii lepiej trafiało w cel.?

Dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie napisała Pani w jaki stadium zaawansowania choroby jest Pani mama (chodzi o skalę czterostopniową od I -IV, która uwzględnia parametry TNM), a od tego zależy jakie leczenie powinno być zastosowane.

W wielu przypadkach może istnieć więcej niż jeden schemat leczenia i stąd mogą wynikać różnice, o których Pani pisze.

W zaawansowanym stopniu nowotworu (stopień IIIA i IIIB według wyżej wspomnianej klasyfikacji) u części chorych, u których nowotwór jest klasyfikowany jako pierwotnie operacyjny można zastosować leczenie jak w niższych stopniach zaawansowania.  Jednak u większości chorych w tej grupie leczeniem wstępnym jest chemioterapia (3-4 miesięczna). U chorych, którzy mają dodatnią ekspresję ER i/lub PgR (receptorów estrogenowych i/lub progesteronowych) można rozważyć zastosowanie hormonoterapii indukcyjnej (tamoksyfenem lub inhibitorami aromatazy) zamiast chemioterapii.
U chorych z cechą HER2 (receptor dla czynnika wzrostu) potwierdzono iż chemioterapia skojarzona z trastuzumabem (przeciwciało łączące się z receptorem HER2) zwiększa odsetek odpowiedzi, jednakże w tym momencie metoda nie jest stosowana jako standardowa.

Pozdrawiam serdecznie