Łączenie leków z alkoholem a prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych

Zastanawiam się, czemu leków nie powinno sie łączyć z alkoholem. Czy chodzi o to, że alkohol osłabia działanie leków, czy może powodować jakieś dziwne skutki uboczne? O co tak naprawdę chodzi?

Możliwe są różne formy interakcji, na różnych poziomach biochemicznych i fizjologicznych, wyjaśnienie przekracza możliwości oraz cel forum.
Jest sporo literatury na ten temat, także dużo materiałów jest w Sieci.
Nie wszystkie leki wchodzą w interakcje z alkoholem, ale bezpieczniej jest generalnie nie łączyć leków z alkoholem.
W indywidualnych przypadkach najlepiej porozmawiać z lekarzem ordynującym dane lekarstwo.
Przykładem niedocenianej przez pacjentów niebezpiecznej interakcji jest połączenie paracetamolu (np.Apap) z alkoholem, grozi to ciężkim uszkodzeniem wątroby.
Ważną zasadą jest niełączenie leków psychotropowych z alkoholem, jest to groźne dla życia.
Interakcja może pojawić się niespodziewanie, niekoniecznie przy pierwszym użyciu! To też swoista pułapka.
Leki kłócą się nie tylko z alkoholem, ale także z innymi narkotykami.
Reakcja leków z "dopalaczami" jest nieprzewidywalna, bo nieznany jest zwykle dokładny skład tych "wynalazków".
Pozdrawiam. JW

Nie wszystkie leki wchodzą w interakcje z alkoholem, ale bezpiecznie jest założyć że są to raczej wyjątki.Jest wiele rożnych mechanizmów. Niektóre leki hamują aktywność enzymów biorących udział w rozkładaniu alkoholu, co powoduje nagromadzenie sie jego metabolitów ( np Disulfiram, występujący w słynnym esperalu, powoduje gromadzenie się aldehydu octowego i wywołuje "potężnego kaca" ). Inne leki natomiast są toksyczne dla wątroby w pewnych dawkach ( np popularny paracetamol ), a branie ich razem z alkoholem powoduje ze wystarczy dużo niższa dawka aby wystąpił efekt toksyczny. Jeszce inne leki maja np działania niepożądane opierające się o te same mechanizmy co działanie alkoholu i ich łączenie z alkoholem powoduje nasilenie tych reakcji. A to tylko kilka mechanizmów z wielu.