Łagodna małopłytkowość i choroba Hashimoto a niedoczynność tarczycy

Dzień dobry. U mojej córki lat 17,5 stwierdzono łagodną małopłytkowość. Poddano ją dalszej diagnostyce podczas której stwierdzono nieprawidłowe poziomy poniższych wskaźników: TSH - 7,200 mm/ml Anty TG - 562,03 iu/ml Anty TPO - 765,63 iu/ml. Lekarz stwierdził, że córka ma niedoczynność tarczycy spowodowaną prawdopodobniej chorobą HASHIMOTO. Córka dobrze się rozwija, nie ma wszystkich typowych objawów dla tego schorzenia. Czy może być inna przyczyna niedoczynności?

Witam Panią,

Na podstawie przedstawionych przez Panią wyników badań można rozpoznać chorobę Hashimoto. Powinna Pani oznaczyć fT3 i fT4,a z wynikami udać się do endokrynologa celem wdrożenia leczenia. Przy tak wysokich mianach przeciwciał istnieje ryzyko, że niedoczynność tarczycy ulegnie nasileniu, dlatego właściwe będzie wykonanie w/w badań i dobranie odpowiedniej dawki leku. Średnie stężenie TSH u zdrowych dziewcząt w grupie wiekowej 12-19 lat to ok. 1,5.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz