Łagodna niedokrwistość pochodzenia infekcyjnego

Dzień dobry. Bardzo proszę o interpretacje wyników badań mojego 3-letniego synka, którego waga wynosi 11,8 kg, a wzrost 88 cm. Morfologia: WBC 11,8 K/ul; RBC 3,98 M/ul;HGB 10,2 g/dl; HCT 30,5%; PLT 243 K/ul; PCT 0,21%; MCV 76,6 fl; MCH 25,6 pg; MCHC 33,0 g/dl; RDW 13,2%, MPV 8,6 fl; PDW 15,8%; LYM% 60,7%; MON% 8,6%; GRA% 30,5%; kreatynina 0,28 mg/dl; AST 25 U/l; ALT 10 U/l; żelazo w surowicy 45 ug/dl; cholesterol całkowity 122 mg/dl; HDL 37 mg/dl; triglicerydy 67 mg/dl; glukoza 61 mg/dl; mocznik 28 mg/dl, OB po 1 godz. 42 mm/godz. Mocz: przejrzysty, kolor: żółty; glukoza - nie wykryto, bilirubina - umiarkowanie, ketony 40 mg/dl, pH 6.0; ciężąr 1,030; białko - ślad; urobilinogen 0,2 EU/dl; leukocyty - nie wykryto; erytrocyty - nie wykryto, azotyny - nie wykryto. Osad moczu: leukocyty 0-1-2 wpw, nabłonki płaskie - nieliczne, bakterie liczne w preparacie, kryształy szczawianu wapnia - dość liczne w preparacie. TIBC - 217,2 ug/dl; fosfotaza alkaliczna 244,5 U/l; wapń 10,53 mg/dl. Czy te wyniki badań mogą świadczyć o białaczce? Proszę, jeżeli to możliwe, o szybką odpowiedź. Z poważaniem, zaniepokojona mama.

Witam serdecznie!

Wyniki badań wskazują na łagodną niedokrwistość (anemię) pochodzenia infekcyjnego. Dzieje się tak u dzieci często chorujących na ostre infekcje, z infekcjami nawracającymi lub przewlekłymi. Niski poziom żelaza przy obniżonym parametrze TIBC wskazuje na przesunięcie żelaza z krwi do magazynów dodatkowych, co jest naturalnym mechanizmem obronnym, uniemożliwiającym rozmnażanie się bakterii we krwi.

Kryształy szczawianów wapnia w moczu mogą wskazywać na skłonność do kamicy nerkowej. Konieczne jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka, stosowania diety bogatej w witaminę C (zakwaszanie moczu), soku z żurawiny.

Jeżeli chodzi o poziom fosfatazy alkalicznej, może być 3-5 krotnie wyższy u dzieci niż u dorosłych. Wynik należy interpretować w odniesieniu do norm danego laboratorium, ponieważ metodyka badań i wyników może się różnić między poszczególnymi laboratoriami.

Wyniki nadesłanych przez Panią badań na pewno nie wskazują na białaczkę. Warto natomiast przebadać dziecko pod kątem ewentualnych infekcji, zadbać o wzmocnienie odporności (tran, preparaty typu Bioaron), odpowiednia dieta, bogata w żelazo i kwas foliowy.

Pozdrawiam serdecznie