Łagodne zmiany w piersi

Piersi o przeważnie gruczołowym utkaniu.W obu piersiach rozproszone pojedyncze mikrozwapnienia, wymagające kontroli w obrazie rtg. W lewej piersi w kwadrantach przyśrodkowych zagęszczenia 15 mm o cechach sumacji cieni. W piersi prawej zagęszczeń ogniskowych podejrzanych o proces rozrostowy złośliwy nie uwidoczniono. BI RADS 3 Proszę o wyjaśnienie tego opisu! Czy mam się obawiać już najgorszego?

BI-RADS 3 oznacza zmiany prawdopodobnie łagodne, ryzyko złośliwości dla takich zmian powinno być mniejsze niż 2%, wymagane jest badanie kontrolne w okresie 6 miesięcy - najlepiej mammografia obu piersi. Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim: dobrze ograniczone lite obszary bez obecności zwapnień, ogniskową asymetrię utkania oraz skupisko drobnych okrągłych mikrozwapnień. Tej kategorii nie powinno się stosować do opisu zmian badalnych palpacyjnie. Wygląda na to, że zmiany w sutkach są łagodne, a rozsiew drobnych zwapnień z reguły jest następstwem przebytych procesów zapalnych w gruczole sutkowym. Proszę z wynikiem skonsultować się z lekarzem, który kierował na to badanie. To on zadecyduje o dalszym sposobie postępowania (ważne jest także badanie kliniczne sutków).