Łagodny przerost stercza i parcie na mocz

Mam 62 lata, od kilku miesięcy dosyć często w małych ilościach oddaję mocz, odczuwając parcie i lekki ból. Badanie moczu niczego nie wykazało, natomiast urolog stwierdził DGN: łagodny rozrost stercza, a poprzez badanie DRE: stercz o cechach BPH nieznacznego stopnia o wzmożonej spoistości płata prawego, natomiast poprzez badanie USZS: stercz V=30cm3 o równej torebce z tendencją do tworzenia płata środkowego, pęcherz moczowy o gładkich ścianach z zaleganiem do mikcji 40cm3. Wykonałem wczoraj badania PSA 3,99ng/ml - zakres referencyjny do 4,8 ng/ml oraz podano frakcję wolną 0,04ng/ml . Jestem zakłopotany tym drugim wynikiem ponieważ na stronach internetowych wyczytałem, że im wyższy wynik tym lepiej, bo mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia raka prostaty. Czy w moim przypadku rak jest już niewyleczalny, a biopsja to tylko formalność potwierdzająca określająca tylko ile mi pozostało jeszcze życia skoro frakcja wolna jest taka niska?

MĘŻCZYZNA, 62 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam! W Pańskim przypadku wykonano właściwie dość dokładną diagnostykę urologiczną, dostosowaną do sytuacji. PSA znajduje się w normie, natomiast frakcja wolna jest rzeczywiście niska w stosunku do całości I wynosi ok. 4%. Frakcja wolna ma zastosowanie szczególnie w sytuacji gdy wynik PSA znajduje się w tzw. strefie granicznej (4-10 ng/ml w zależności od wartości referencyjnych), wówczas istnieje korelacja pomiędzy procentowym składem frakcji wolnej PSA a ryzykiem obecności raka prostaty. Wynik tego badania skłania wówczas do tego aby rozszerzyć diagnostykę o biopsję w celu bezpośredniego wykluczenia raka prostaty jako przyczyny podwyższonego stężenia PSA. W Pańskiej sytuacji wykonanymi badaniami stwierdzono łagodny przerost prostaty, w badaniu USZS nie stwierdzono zmian guzowatych, w związku z tym w tej chwili nie ma bezpośrednich wskazań do wykonywania biopsji prostaty. Warto natomiast pozostać pod regularną kontrolą urologiczną (co 6-12 miesięcy). Jeśli będą ku temu wskazania lekarz prowadzący zadecyduje o wykonaniu biopsji. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty