Lakowanie stałych zębów u 23-latki

Witam, moje pytanie dotyczy lakowania stałych zębów. Mam 23 lata i chciałabym dowiedzieć się czy w tym wieku mogę sobie zalakować prywatnie wszystkie zdrowe zęby? Miałam dawniej ubytki w niektórych zębach, lecz są one już wyleczone i stąd moje pytanie z obawy na dalsze psucie. Jeżeli byłaby taka możliwość to proszę określić mnie więcej ile taki "zabieg" by kosztował.

Lek. dent. Marcin Dolecki

Lakowanie ma sens tylko wtedy kiedy zęby nie mają wypełnień. Najlepiej je wykonać zaraz po wyrznięciu się zęba, ponieważ tylko wtedy lak chroni bruzdę przed penetracją bakterii.
Pytanie brzmi natomiast "czy można" - oczywiście, że można, kto bogatemu zabroni. Cena do dogadania z własnym dentystą.

Lakowanie wykonuje się tuż po wyrżnięciu się zębów stałych,wtedy ma to sens(chodzi o to by ograniczyc prochnice w bruzdach zęba),jest to dzialanie profilaktyczne,nie wykonuje się tego zabiegu w zębach z wypełnieniami,doradzam częste kontrole w gabinecie,pozdrawiam

Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny polegający na mechanicznym zamknieciu naturalnych bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych w celu odizolowania ich wnętrza od próchnicotwórczego środowiska jamy ustnej. Wykonuje się go w jak najkrótszym czasie od wyrzniecia się zęba , im wcześniej tym lepiej. ' Szóstki " do ok. 10 roku zycia , " siódemki "14-15.
Tak wiec lakowanie w 23 roku życia to zbyteczny wydatek...
Proszę jednak upewnić się czy proponowano Pani lakowanie czy lakierowanie uzębienia , to dwie różne sprawy.

Lakowanie jest zabiegiem który wykonuje się niezwłocznie po wyrznięciu zęba. W przypadku osoby dorosłej zabieg ten nie ma sensu bez względu na to czy zęby mają wypełnienia czy nie. Coraz częściej odchodzi się od zabiegu lakowania. Badania pokazują, że bakterie zasiedlają bruzdy zębów zaraz po ich przebiciu się przez dziąsło. Bardzo często próchnica rozwija się w bruzdach pod lekiem i jest nie widoczna w badaniu stomatologicznym. Zalecam intensywną higienę jamy ustnej, szczotkowanie zębów przynajmniej 3 razy dziennie a najlepiej po każdym posiłku. Oczywiście stosowanie nitki dentystycznej i szczoteczek międzyzębowych jest obowiązkowe.