Łatwo wpadam w złość - dlaczego tak się dzieje?

Witam. Jestem na ogół osobą spokojną, ale jeśli jakiś czynnik przekroczy pewien poziom, wpadam w złość. Zazwyczaj staram się panować nad swoimi emocjami (z większym lub mniejszym skutkiem), ale w tych sytuacjach nie potrafię: są one dla mnie nieprzewidywalne. Złość z kolei pobudza mnie ku agresji fizycznej - nad czym dotąd zawsze udawało mi się zapanować. Jestem mężczyzną w wieku ~30 lat. Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieją sposoby panowania nad takimi atakami złości. Jaka może być przyczyna (lub jak mogę taką zidentyfikować) oraz cokolwiek będzie tutaj stosowne? Z góry dziękuję.

Witam!

Złość jest naturalną ludzką emocją, która niestety nie jest do końca akceptowana w naszej kulturze. Od dzieciństwa jesteśmy uczeni, jak nie pokazywać po sobie, że się złościmy. Natomiast zwykle nie pokazuje się sposobów na wyrażanie złości, by zmniejszyć napięcie psychiczne i nie robić innym krzywdy. Złość może być wyzwalaczem agresji, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Warto popracować nad wyrażaniem emocji, przede wszystkim tych trudnych: złość, gniew, żal, smutek. Czasem poprzez złość maskuje się inne emocje, np. smutek, rozpacz, bezsilność, itp. Warto, żeby sam Pan zagłębił się w świat swoich wewnętrznych przeżyć i sprawdził, co powoduje złość i czy na pewno o złość chodzi. Jeśli chce Pan popracować nad wyrażeniem emocji i radzeniem sobie z nimi, warto skorzystać z pomocy psychologa, wziąć udział w treningach i warsztatach na temat emocji oraz sięgnąć do poradników psychologicznych. W ten sposób będzie Pan mógł znaleźć odpowiednie dla siebie sposoby wyrazu, nawet tych najtrudniejszych emocji, tak by nie prowadziły one do agresywnego zachowania.

Pozdrawiam