Leczę się na niedoczynność tarczycy, dlaczego spóźnia mi się miesiączka?

Witam!
Wiem, że takiego rodzaju pytanie pojawiało się już kilka razy na tym forum, jednak muszę się spytać.
Leczę się na niedoczynność tarczycy już od 3 miesięcy, biorę E***50, od zawsze miałam regularną miesiączkę, nawet na początku przyjmowania leku, jednak w tym miesiącu spóźnia mi się okres już o tydzień, a wczoraj pod koniec stosunku okazało się, że krwawiłam, tylko krew była jasnoczerwona, nie tak ciemna jak w czasie okresu. Dodam tez, że trochę odczuwałam ból podczas stosunku na ściankach pochwy, jakby były nie do końca nawilżone. Zaraz po stosunku szybko się umyłam i założyłam tampon, bo myślałam, że w końcu dostałam okres, ale po godzinie wyjęłam zupełnie czysty tampon. Jestem za granicą, nie mam tu ubezpieczenia, więc do lekarza nie mogę się szybko udać, a do Polski wracam dopiero za 1,5 tygodnia. I jeszcze, cytologię robiłam rok temu - wszystko ok, 2 miesięcy temu badałam się u ginekologa - wszystko dobrze, robiła mi USG narządu rodnego, nawet powiedziała, że mogę planować dzieci.
Wiec pytanie: czy to spóźnienie oraz krwawienie może być spowodowane lekiem, czy możliwe jest uszkodzenie mechaniczne podczas stosunku, jeśli tak to jakie?

Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety bez badania ginekologicznego nie można ustalić przyczyny krwawienia. Plamienie kontaktowe, występujące podczas stosunku z towarzyszącym bólem jest objawem wielu chorób, w tym nadżerki, endometriozy i innych. Jasna barwa krwi świadczy o świeżym wynaczynieniu z dolnych narządów układu rodnego.

Cytologia powinna być wykonywana raz do roku. W ciągu 12 miesięcy mogą pojawić się różne odchylenia w badaniu, dlatego wynik można uznać za nieaktualny.

Jeżeli jest Pani aktywna seksualnie warto również wykonać test ciążowy, który wykluczy ewentualną ciążę, często objawiająca się niewielkim krwawieniem.

Stosowany od kilku miesięcy E*** raczej nie wpłynął na długość Pani cyklu. Jeżeli wynik TSH mieści się w normie, to również choroba tarczycy nie powinna mieć wpływu na cykl, choć trudno to w tej sytuacji określić.

Istnieje wiele czynników mających wpływ na długość cyklu miesiączkowego. Najczęstsze to zmiana klimatu, zmiana diety, wzmożony wysiłek fizyczny, infekcja nie tylko układu rodnego. Niestety nie ma możliwości dowiedzenia, który czynnik zaistniał w Pani przypadku.

Pozdrawiam