Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Dzień dobry,

Oprócz żelaza występującego w produktach pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza w czerwonym mięsie, ale również w drobiu, rybach czy jajach dietę warto uzupełniać żelazem występującym w produktach pochodzenia roślinnego m.in. w nasionach roślin strączkowych (soja, soczewica, fasola, ciecierzyca, groszek), orzechach i nasionach, a także w liściach szpinaku, szczawiu czy natki pietruszki. Żelazo pochodzenia roślinnego jest w mniejszym stopniu wchłaniane przez organizm niż żelazo pochodzenia zwierzęcego aczkolwiek dodatek witaminy C (m.in. poprzez dodawanie soków z cytrusów lub łączenie produktów bogatych w żelazo z warzywami lub owocami zawierającymi wit.C) zwiększa jego przyswajalność.
Dieta zalecana w przypadku wystąpienia anemii z niedoboru żelaza lub skłonności organizmu do częstych anemii to dieta jak najbardziej urozmaicona, która dostarcza żelazo z różnych źródeł, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych.
W przypadku występującej już anemii niezbędne może być leczenie farmakologiczne konsultowane z lekarzem. Samo rozpoczęcie kuracji dietetycznej może nie być wystarczające. Dieta na pewno będzie pomocna po ustabilizowaniu się poziomu żelaza we krwi, tak by uniknąć wystąpienia anemii z niedoboru żelaza w przyszłości. Anemia również może być związana z niedoborem witaminy B12 czy kwasu foliowego i w takim przypadku nie będzie istotne uzupełnianie żelaza w diecie, ale właśnie tego składnika, którego jest za mało.

Pozdrawiam,
Magdalena Antoniuk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty