Leczenie anfantazji w Polsce?

Czy jest w Polsce jakiś specjalista, który konkretnie zajmuje się zaburzeniem o nazwie Afantazja? Gdzie szukać pomocy? Czy to problem bardziej psychiatryczny czy neurologiczny? Bardzo proszę o porady!

Problem opisany został przez neurologa, jednak warto zastanowić się, jakich efektów leczenia by Pan oczekiwał? Jeśli chciałby Pan sobie lepiej radzić z psychologicznymi i społecznymi konsekwencjami zaburzenia- warto zwrócić się do psychologa, psychoterapeuty.

Szanowny Panie,

to dość rzadko spotykane zaburzenie, więc trudno będzie znaleźć Panu osobę zajmującą się wyłącznie afantazją – ja nie słyszałem. Sugerowałbym wizytę u neuropsychologa klinicznego, który mógłby przeprowadzić specjalistyczne badania. Można wykonać także badania neuroobrazowe, jednak warto pamiętać, że nie zawsze uwidoczniają się w nich zmiany patologiczne, a mimo to problem istnieje. Współczesne narzędzia neuropsychologiczne pozwalają na rzetelną diagnostykę konkretnych dysfunkcji mózgu. Zalecam Panu rozglądnięcie się za takim specjalistą – warto wtedy dopytać czy posiada on stopień specjalisty neuropsychologii klinicznej. Zazwyczaj psychologowie ci współpracują zarówno z psychiatrami jak i neurologami. Badanie te mogą także przybliżyć do odpowiedzi czy rzeczywiście chodzi o problem ''mózgu'' czy też o problem psychologiczny, którym można się skutecznie zająć stosując psychoterapię.

Serdecznie pozdrawiam.