Angina w ciąży a jej leczenie

Dzień dobry. W tym tygodniu dowiedziałam się, że jestem w 6tym tygodniu ciąży. Prawdopodobnie, gdy doszło do zapłodnienia brałam antybiotyk Ospen (miałam obiawy grypy, lecz na migdałku był malutki biały czopek - angina - doktor nie była pewna co mi dokładnie dolega) i martwię się, jakie mogą być tego skutki? Jak powinnam teraz o siebie dbać? Czy leczenie anginy w ciąży w ten sposób, w jakim ja leczyłam (nieświadomie, ale jednak) może mieć negatywne skutki dla zdrowia, a nawet życia dziecka? Czy jednak przyjmowałam antybiotyk na tyle wcześnie, że leczenie anginy w ciąży nie będzie miało wpływu na dziecko? Nie wiem już co o tym myśleć, przeczytałam wszystko co mogłam, ale nie mogłam znaleźć nic, co by mnie uspokoiło... Czy jest możliwe, że zaszkodziłam dziecku? Z góry dziękuję za każdą informację i odpowiedź w mojej sprawie. Pozdrawiam.

Marta Mielniczuk

Witam, penicyliny są antybiotykami stosunkowo bezpiecznymi w ciąży, należą do leków kategorii B ze względu na ryzyko stosowania w ciąży, co oznacza, że nie stwierdzono zagrożeń dla płodu w badaniach na zwierzętach, lecz nie przeprowadzono badań klinicznych na człowieku. Pozdrawiam serdecznie.