Leczenie antydepresantami a skutki uboczne

Mój mąż cierpi na depresję, lekarze- rodzinny, psychiatra przepisywali różne lekarstwa ale mąż szybko z nich rezygnował ze względu na skutki uboczne które uniemożliwiały mu pracę(budowlaniec). To też tworzy błędne koło mąż musi pracować bo nas utrzymuje i nie ma możliwości iść na L4(pracuje na czarno) by moc spokojnie w domu "przetrzymać" te skutki uboczne. Ja już nie wiem jak mu pomoc może hospitalizacja byłaby najlepsza? Kto kieruje na oddział? Dodam że mąż zaczął nadużywać alkohol co robić?

Dzień dobry,

być może Pani mąż dostawał leki starszej generacji powodujące więcej skutków ubocznych. Nie jestem psychiatrą, ale może warto byłoby zapytać lekarza psychiatrę o leki z grupy SSRI, jak Zoloft, Seronil czy Tianesal.

Mgr Adam ZajÄczkowski

W pierwszych tygodniach przyjmowania leków następuje sporo objawów wpływających na obniżenie komfortu życia. Taki stan jednak jest lub powinien być przejściowy (do 3 tyg.). Jeżeli po takim okresie nie następuje poprawa, należy skonsultować to z lekarzem psychiatrą, który przepisał leki i zastanowić się nad zmianą leków. Dobór odpowiedniego loku może nastąpić po kilku nawet próbach.
Proszę pamiętać, iż leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne w połączeniu z alkoholem! Polecam kontakt z dobrym psychologiem-terapeutą celem konsultacji (najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w poradniach, gdzie konsultacje odbywają się w parach psycholog-psychiatra). Być może Pani mężowi w większym stopni pomocna byłaby psychoterapia niż farmakoterapia, która może tylko zagłuszać problemy, które powodują obecny stan Pani męża.