Leczenie astmy - czy konieczna wizyta u specjalisty?

Witam. Mój 4-letni synek poszedł do przedszkola jesienią 2008 r. Od tego czasu pojawiły się infekcje, na przemian ucho i gardło. Nie były to infekcje silne, jakiś zaczerwienienia, płyn w uchu itp. Po kilku miesiącach lekarz rodzinny po kolejnym leczeniu delikatnej infekcji gardła i ataku silnego kaszlu stwierdził astmę. Mały dostał Flixotide wziewkę i Buderhin do noska. Na początku lekarz twierdził, że leczenie jest na miesiąc, potem 2, potem na 3 i tak dotrwaliśmy do lata. Potem była przerwa w stosowaniu wziewek przez okres letni, gdyż nic się nie działo. Wraz z początkiem jesieni powrócił katar i kaszel, który nie jest uciążliwy, ale nasila się np. podczas zmiany temperatury, np po wejściu z dworu do pomieszczenia. Wziewki znów zaczęliśmy stosować według zaleceń. Lekarz rodzinny leczy mojego syna sam, kilka razy pytaliśmy o skierowanie do pulmunologa czy alergologa, ale lekarz twierdził, że nie ma takiej potrzeby, że rodzice są tylko spokojniejsi, jeżeli recepta jest wypisana przez specjalistę. Stąd moje pytanie, czy lekarz rodzinny bez dodatkowych badań specjalistycznych jest w stanie stwierdzić, że to na pewno astma? Czy testy alergiczne są niezbędne w leczeniu astmy, gdyż jak do tej pory lekarz nie kierował nas na testy, itp? Czy są dodatkowe badania stwierdzające astmę dla 4-latka, czy poza obserwacją objawów i wywiadem na temat zachowania się chorego, można czymś chorobę potwierdzić z wysoką skutecznością rozpoznania? Mam obawy czy lecząc dziecko u lekarza rodzinnego bez konsultacji ze specjalistą, nie zaniedba się choroby, upierać się o skierowanie czy zaufać panu doktorowi? Pozdrawiam. Krzysztof

ponad rok temu

Panie Krzysztofie!

Rozpoznanie astmy opiera się na typowym wywiadzie, objawach oraz badaniach czynnościowych, m.in. spirometrii - podstawowej i ewentualnych prób prowokacyjnych i rozkurczowych. Jednak w przypadku 4-latka badania te mogą być trudne do wykonania, gdyż wymagają współpracy pacjenta. Na pewno warto będzie je wykonać w późniejszym wieku.

Jeśli nie są Państwo przekonani do postępowania lekarza, zawsze możecie zasięgnąć konsultacji u specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie