Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna u 57-latki

Moja mama (57 lat) od ponad 30 lat cierpi na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ostatnio lekarz powiedział, że leki, które bierze (asamax) już nie działają, a sterydów nie może już brać ze względu na wiek. Ponadto ostatnie wyniki badań wskazują, że może choroba ta przechodzi w leśniewskiego-crowna. Lekarz zaproponował leczenie biologiczne lub usunięcie jelita. Z info z sieci wiem, że barierą leczenia biologicznego jest wiek 50 lat - czy to prawda?? Jeśli tak to czemu lekarz to proponuje...
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Doustnie przyjmowane glikokortykosteroidy (prednizon ) są skutecznymi lekami w umiarkowanym wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i pozwalają na uzyskanie poprawy w ciągu 3 tygodni. Podawany dożylnie metyloprednizolon stosuje się u chorych hospitalizowanych z powodu ciężkiego rzutu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego bez względu na wiek. Leczenie biologiczne także nie jest ograniczone wiekiem. Tak przynajmniej wnoszą wytyczne do stosowania np. adalimumabu.