Leczenie cukrzycy insuliną a refundowanie leków

Od 13 lat mam cukrzyce,11 lat stos insuline lantus ,lekarz prowadząca uważa że powinienem przez 6 miesięcy mieć kilka niedocukrzeń na innych insulinach i wtedy byłabym uprawniona do lantusu refundowanego?!!

Mikołaj Cyganok

Witam! Ponieważ nie uściśliła Pani, na jakiego typu cukrzycę choruje, pozwolę sobie zacytować wskazania do refundacji insuliny Lantus.
1. W cukrzycy typu 1 u dorosłych, młodzieży i dzieci.
2. Pacjenci z cukrzycą t. 2, którzy leczeni są insuliną NPH od co najmniej 6-ciu miesięcy z HbA1c min 8%
3. Pacjenci z cukrzycą t. 2, którzy leczeni są insuliną NPH od co najmniej 6-ciu miesięcy z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii.

Jeżeli ma Pan cukrzycę t. - należy się Panu refundacja. Jeżeli ma pan typ 2 i przed Lantusem był Pan przez conajmniej 6 miesięcy leczony insuliną bazalną ludzką a Lantusem włączono Panu bo miał Pan HvA1c ponad 8% lub miał Pan incydenty hopoglikemii nocnej lub miał Pan ciężkie hopoglikemie w ciagu dnia to nadal należy się Panu Lantus refundowany. W każdym innym przypadku nadal musi Pan płacić 100%. Propozycja pana diabetologa nie jest zlosliwoscią lecz próbą wyjścia z idoliotyzów fundowanych nam przez polityków.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.