Leczenie depresji a wskazania do ostawienia leków

4l leczylam się na depr.mam psychoterapię.bralam różne leki, potem tylko fluoksetyne20mg.podobno ma długi okrres poltrwania więc możnaodstawić od razu?tak zrobilam.fluo powodowała akatyzje i zamulenie.mialam mieć przerwę od leków żeby dać"działać" mozgowi samemu.po kilku tyg pojawił się lek napadowy,panika nie mogłam jeść tydz.dr dał inny lek,na początku gorszy lęk,po 2 tyg.lepiej ale nie jak kiedyś.ale skutki UB mi szkodzą,jak całkiem odstawić leki?po odst było lepiej,bez akatyzji,ale te lęki..

Czy jest Pani zadowolona z efektów psychoterapii? Obstawianie leków powinno odbywać się pod kontrolą lekarza prowadzącego i powinno być wspierane podczas psychoterapii. Jednakże to psychoterapia powinna prowadzić do tego, że w przypadku wystąpienia problemów odstawiennych pacjent sobie z nimi radzi. Jeśli nie widzi pani poprawy swojego stanu w wyniku psychoterapii (a po 4 latach poprawa powinno a być znaczna), może warto przemyśleć zmianę terapeuty (np. na pracującego w innym nurcie, innymi metodami)? Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Z tego, co Pani napisała wynika, że Pani mózg trochę rozleniwił się i potrzebuje czasu na podjęcie funkcjonowania bez leków.
Proponuję skonsultować z Psychiatrą w kierunku odstawienia leku.

Z tego, co zrozumiałam ma Pani aktualnie psychoterapię, dzięki niej powinno udać się Pani dotrzeć do przyczyny lęku.

Życzę Pani pomyślności,
Irena Mielnik-Madej

Nie można oczekiwać, że pod odstawieniu leków, mózg od razu zacznie pracować sam i nie będzie żadnych skutków ubocznych. Potrzebuje Pani czasu aby zacząć radzić sobie z objawami, bez farmakologicznego wspomagania. Pomocna powinna być psychoterapia, zwłaszcza że trwa już bardzo długo.
Uważam, że powinna Pani omówić z terapeutą brak rezultatów i ewentualnie zastanowić się nad jego zmianą. Nie wiem w jakim nurcie prowadzona jest psychoterapia, ale czasami zmiana nurtu przynosi dobre rezultaty.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam odstawienie leków tylko pod nadzorem lekarza lub psychoterapeuty. W żadnym wypadku nie samemu. Lęk napadowy można pokonać przy pomoce specjalnego treningu antylękowego bez używania leków. Proble, że nie wszyscy terapuci te techniki znają.
Poza tym jestem zdecydowanie przeciwny leczenia stanów lękowych farmakologicznie.
Pozdrawiam