Leczenie depresji u 30-latka

W roku 2013r. zdiagnozowano u mnie depresję zażywałem leki przez pół roku i niestety przerwałem leczenie stwierdziłem że już na tyle mój stan uległ zmianie że można je odzucić. Wiem że źle postąpiłem większość objawów powróciło- myśli samobójcze, spadek masy, bezsenność, lęki itp, jednakże zaobserowałem że stałem się agresywny, smutek zlewa się z uczuciem euforii- ''przeniósłbym góry" raz objawy typowo depresyjne a innym razem czuję się jak po spożyciu leków, zauważyłem też dziwne zachowanie np.: przytulam się do mamy a za chwilę wyobrażam sobie że morduję mamę wiem to straszne.....

Witam, przyznam, że zarówno treść jak i forma Pana listu jest dla mnie niepokojąca, zwłaszcza wspomniane nawracające myśli samobójcze oraz agresywne w stosunku do matki. Dynamika objawów (zmienność nastrojów depresyjnych oraz euforycznych) może wskazywać na chorobę afektywną dwubiegunową, jednak ostateczna diagnozę po zebraniu szczegółowego wywiadu może postawić jedynie lekarz psychiatra. Proszę zgłosić się do psychiatry na konsultację w celu ustalenia odpowiedniego dla Pana leczenia oraz pomyśleć o podjęciu psychoterapii. Pozdrawiam Danuta Michalczyk

Fakt występowania okresów euforii, drażliwości, nadmiernego poczucia sprawstwa może tez świadczyć o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Dlatego warto skonsultować sie z lekarzem, który postawi diagnozę i dobierze leki.Oprócz farmakoterapii warto, żeby rozpoczął Pan psychoterapię. Pomoże Panu radzić sobie z objawami, reagować na objawy zwiastunowe (przepowiadające nawrót choroby), a także nauczy bardziej adaptacyjnego sposoby przeżywania i odreagowywania emocji, wchodzenia w relacje, zachowania, które maja znaczący wpływ na pojawianie się i radzenie sobie z chorobą, a przede wszystkim funkcjonowanie w życiu codziennym.

Witam, proszę szybko zgłosić się do psychiatry i o wszystkim dokładnie opowiedzieć. Nie da się postawić diagnozy przez internet i też jej nie stawiam. Jednak w tym, co Pan pisze wiele objawów jest bardzo niepokojących, mogą one wskazywać na to, że to coś więcej niż tylko depresja, że to, czego pan doświadcza, mieści się w spektrum zaburzeń dwubiegunowych. To wymaga dobrej współpracy Pana z lekarzem i stale prowadzonej rozważnej farmakoterapii. Proszę nie odwlekać wizyty, bo każda choroba ma swoją dynamikę i nieleczone objawy mogą się rozwijać i stawać się coraz gorsze i coraz bardziej niszczące. Pozdrawiam