Leczenie fobii społecznej

Witam mam pytanie dotyczą ce fobii społecznej. Podejrzewam że tą fobie mam, nie lubie jadać w obecności innych mam wrażenie ze wszyscy sie na mnie patrzą,że zaczną coś na mój temat gadac itp. Mam tez takie odczucia ze w pracy chociażby podczas rozmowy z mistrzem lub kimś innym czuję stres, zaraz cały się pocę,plącze mi się jezyk itp co to moze być ? Czy to mozna wyleczyć ? Pozdrawiam.

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Dzień dobry,
opisywane przez Pana objawy mogą mieć lękowe podłoże, ale również występować w przebiegu innych zaburzeń. Wskazane jest, aby zatem zgłosić się do psychoterapeuty, który pomoże zrozumieć, dlaczego przeżywa Pan lęk w rozmaitych sytuacjach społecznych lub odnosi różne zachowania innych ludzi do własnej osoby. Sądzę, że jak najbardziej nawiązanie kontaktu ze specjalistą może mieć leczniczy charakter. Pozdrawiam!

Dzień dobry, zachęcam pana do kontaktu z psychologiem - psychoterapeutą w celu dokonania pełnej diagnozy, która będzie obejmowała kilka konsultacji. Następnie psycholog zaproponuje dalszą formę leczenia. Fobia społeczna (o ile zostanie zdiagnozowania) poddaje się leczeniu za pomocą psychoterapii. Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Nikt przez internet nie może diagnozować bez osobistego badania.
Stąd jak najbardziej namawiam na konsultacje u psychoterapeuty i/lub lekarza psychiatry, którzy również zaproponują odpowiednie postępowanie (psychoterapia i/lub farmakoterapia). Pomoc może Pan uzyskać w ramach NFZ (np.: Poradnia Leczenia Nerwic, Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub prywatnie.