Leczenie gruczolaka prostaty - co dalej?

Proszę o zaspokojenie mojej ciekawości w zakresie kierunku leczenia gruczolaka prostaty. Po wykonaniu badań PSA oraz biopsji na podstawie wyników stwierdzono wysokie PSA, a wynik biopsji potwierdził, że z pobranych 6 próbek w jednej występuje podejrzenie zmian nowotworowych. Moje pytanie: jak powinien wyglądać dalszy przebieg leczenia i czy na tym etapie w grę wchodzi radykalne działanie chirurgiczne; czy zastosowanie leczenia farmakologicznego lub naświetleń jak radzi lekarz daje szansę na powodzenie tej terapii? Ponadto czy należy wykonać badanie kości? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam - Ludwik.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W przypadku łagodnego przerostu prostaty także na podłożu gruczolaka obowiązuje stopniowanie leczenia. W pierwszej kolejności powinny zostać zlecone odpowiednie leki z grupy antagonistów receptorów alfa-adrenergicznych oraz inhibitorów 5-alfa-reduktazy. Jeśli zalecone leczenie farmakologiczne okaże się niewystarczające w łagodzeniu objawów przerostu prostaty, to powinno zostać rozważone wykonanie resekcji prostaty metodą TURP.
Jeśli istnieje istnieje podejrzenie obecności zmiany złośliwej, to należy potwierdzić taką możliwość badaniem histo-patologicznym, a nastepnie w przypadku wyniku dodatniego zakwalifikować pacjenta do prostatektomii radykalnej bądź radioterapii.

Jeśli rozpoznano łagodny przerost prostaty, to nie ma konieczności wykonywać badań obrazowych kości. Takie badania są konieczne w przypadku rozpoznania raka gruczołu krokowego.
Proponuję pozostać pod opieką urologa prowadzącego.

Redakcja abcZdrowie.pl