Leczenie HPV - który rodzaj konizacji wybrać?

Witam! Od 2 lat mam HPV (typu nie ustalono) i znajduję się pod stałą kontrolą ginekologa. Teraz mój wymaz pogorszył się z ap II na IV a. Zrobiono kolposkopię i biopsję, która dała wynik CIN III. Opinie ginekologów na temat tego, który rodzaj konizacji jest dla mnie najlepszy, znacznie się różnią. Mam 25 lat i nie rodziłam. Klasyczna konizacja chirurgiczna daje patologowi lepsze możliwości oceny tkanki, jednak czy elektrokonizacja nie jest zabiegiem równie bezpiecznym?
25 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Nie ma jednoznacznych wytycznych, którą metodę należy zastosować u danej pacjentki. Oba zabiegi są poprawne i wykonywane są głównie przez doświadczonych specjalistów, którzy mają swoje ulubione metody.
Ze względu na młody wiek i brak dzieci najlepsza wydaje się być metoda klasyczna, która umożliwi pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Pani badania cytologiczne nie są najlepsze i wymagają wykluczenia nowotworu. Elektrokonizacja w tym przypadku może nie dać nam odpowiedzi na to podstawowe pytanie i umożliwi zastosowanie najodpowiedniejszej metody dalszego Pani leczenia.
Chciałabym podkreślić, że oba zabiegi są krótkie, mają podobne powikłania (choć te w ogóle nie muszą wystąpić), więc dla pacjentki nie ma znaczenia, który zabieg będzie miała wykonany.
Pozdrawiam