Leczenie i badania po przyjmowaniu leku na boreliozę

Dzień dobry,

kleszcz ukąsił mnie prawdopodobnie ok 1,5 tygodnia temu. Widoczna była mała ranka, wczoraj pojawił się widoczny rumień i już lekarz I kontaktu przepisał mi antybiotyk - S******. Powiedział, że mam go brać 7-9 dni po 1 tabletce dziennie, badań nie przepisał, powiedział, że niepotrzebne. Teraz mam pytanie – wiem, że nie jestem lekarzem - czytałem trochę w internecie o tym i z tego co jest napisane - najlepsza metoda jest Real-Time PCR. Czy warto jest robić to badanie po tej kuracji (jak robić to wtedy jak rumień zniknie czy ogólnie nawet jak będzie cały czas?). Czy ta metoda daje pewność (a przynajmniej b. wysokie prawdopodobieństwo), że żadnej obecności choroby już nie ma? No i czy ten lek, który przepisał mi lekarz jest skuteczny? Jeśli chodzi o moje samopoczucie - nic mnie nie boli, kondycje mam dobra (nie zauważam żebym się męczył), śpię dobrze, generalnie żadnych różnic nie zauważam (każdy czasem jest zmęczony, mnie boli noga. ale to jest od lat po wypadku). Czy to ma znaczenie? I co to znaczy wczesne podjecie leczenia? Bo to takie ogólne stwierdzenie. Wiem, że dużo padło pytań, ale wolę być dobrze poinformowany, w końcu to moje zdrowie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

1. Jeśli rumień był typowym rumieniem wędrującym (średnica przekroczyła 5 cm), to lekarz postąpił słusznie zalecając leczenie bez wykonywania wcześniejszych badań. W przypadku tego objawu nie jest konieczna diagnostyka serologiczna (rumień jest bardzo charakterystyczny, a przeciwciała mogą się jeszcze nie wytworzyć, co mogłoby spowodować błędne wykluczenie choroby).
2. Osobiście zaczęłabym od innego antybiotyku, ale preparat, który Pan otrzymał również jest zalecany do leczenia boreliozy.
3. Badanie rtPCR jest zalecane przez "fanów" choroby. Gremia medyczne nie polecają wykonywania tego testu, zwłaszcza komercyjnie. Wbrew pozorom właściwe przeprowadzenie badania nie jest łatwe. Większość testów komercyjnych nie stosuje odpowiednich standardów potwierdzenia, często badanie nie jest poparte sekwencjonowaniem. Podsumowując: bardzo wiele komercyjnych testów rtPCR nie spełnia standardów. Oczywiście badanie wykonane w wiarygodnym ośrodku jest bardzo dobrą metodą diagnostyczną, jednak zaleca się rozpocząć ewentualną diagnostykę od oznaczenia przeciwciał, które na tym etapie choroby, na którym znajduje się Pan obecnie, mogły się jeszcze nie wytworzyć.
4. Jeśli po leczeniu nie wystąpią niepokojące Pana objawy, dalsza diagnostyka nie jest konieczna.