Leczenie inhalacyjne dziecka z zajętymi górnymi drogami oddechowymi

Witam serdecznie chcialabym sie dowiedziec jednej rzeczy. Mam 4letniego syna teraz choruje pani doktor stwierdzila ze ma zajete górne drogi oddechowe i zajete gardlo przepisala mi pulmicort, berodual,mucosolwan do inhalacji i summamed antybiotyk chcialam sie dowiedziec czy te leki do inhalacji moge mieszac razem i jak one dzialaja kazdy lekaz mowi cos innego i nie wiem czy dobrze robie podajac mu te inhalacje

Piotr Pilarski

Można podać jednocześnie te leki w jednej nebulizacji. Pulmicort to sterydy zmniejszający stan zapalny. Brodka to lek rozkurczajacy oskrzela. Mucosolvan to lek wykrztusny.

Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Najlepiej podawać leki oddzielnie. Berodual rozszerza oskrzela i niejako przygotowywuje je na działanie pulmicortu który ma miejscowe działanie przeciwzapalne. Można te leki podać razem jeśli dziecko nie toleruje inhalacji. Jeśli da Pani radę najpierw Berodual a za 20-30 min następne

Berodual działa rozkurczająco na oskrzela,podaje się go przy obturacyjnym zapaleniu oskrzeli czyli takiemu któremu towarzyszy skurcz oskrzeli przy wydech- słychać wtedy świst przy wydech,faza wydechu jest wydłużona.Przy skurczu oskrzeli wydzielina zapalna nie ma jak wydostać się i może dojść do zapalenia płuc. Pulmicort powinno dawać się systematycznie żeby wyciszyć odczyn zapalny
Mucosolwan rozluźnia wydzielinę zalegającą oskrzela i łatwiej ją wykrztusić.