Leczenie izotopowe a spotkanie z kobietą w ciąży

jak długo nie może się spotykać dziecko 2 letnie i kobieta w ciąży z osobą któta była leczona izotopami leczenie związane było z RZS i wstrzkięciem w min. stawy kolanowe izotopów. Z góry bardzo dziekuje za odpowiedź

W radiosynwektomi stosuje się małe dawki izotopu promieniotwórczego o rozpadzie beta. Większość jego energii jest unoszona w postaci emisji elektronu ( i to właśnie jest efekt terapeutyczny, bo zaobserwowano odbudowę błony maziowej pod wpływem pr. B ), natomiast bardzo mała część energii może być uniesiona w procesie emisji gamma. W każdym razie, tylko niezwykle mała cześć promieniowania "wydostaje się" poza staw, a główną zaletą radiosynwektomi jest właśnie to że pacjenta nie trzeba w żaden sposób odizolowywać od otoczenia.