Leczenie kanałowe dolnej siódemki

Jestem w trakcie leczenia kanałowego dolnej siódemki (po mojej prawej stronie twarzy). Od wczoraj mam wsadzony antybiotyk w dziurkę, żeby zeszła opuchlizna z dziąsła, która się zrobiła po zażyciu clindamycin. Dziś zaczęła mnie boleć górna dwójka (nigdy nie była leczona) oraz górna siódemka (po tej samej stronie, z większą dziurą)... Czy jest możliwe, żebym miała kilka ropni w swoich zębach? Jestem już totalnie bezradna...

Dzień dobry,

jest to możliwe, żeby wokół kilku zębów powstały ropnie, ale ból zęba nie zawsze oznacza ropnia. Ropień tworzy się, gdy nieleczona próchnica szerzy się w kierunku korzeni (kanałów) i rozprzestrzenia na kość wokół zęba. Taki ząb na pewno wymaga leczenia kanałowego.

Ból zęba pojawia się też w innych sytuacjach - np. gdy odsłonięte są szyjki zębów, albo gdy jest ubytek próchnicowy (ale jeszcze nie na tyle duży, aby konieczne było leczenie kanałowe). W takich sytuacjach wystarczające będzie założenie stałego wypełnienia, albo opatrunku leczniczego, który będzie miał za zadanie odbudować głęboko zniszczony przez próchnicę ząb. Warto by było jak najszybciej rozpocząć leczenie takich ubytków, aby uniknąć ewentualnego leczenia kanałowego.