Leczenie na oddziale psychiatrycznym bez zgody pacjenta

Czy jest możliwe umieszczenie syna na dłuższe leczenie psych bez jego zgody?W ciągu 4l podjł 5 prób samobójczych/1 powieszenie i poprzez leki psych/,ostatnia próba po 8 dniach od wyjścia ze szpit psych w Toszku /2m-ce. On twierdzi i tak przekazuje lek,ze to fobia społeczna my rodzice wiemy,że dochodzi alkohol i szantaż emocjonalny-pieniądze.Nie chcemy go już utrzymywać a swoją zapomogę z MOPS przeznacza na hulanki z kochanką,pożniej nie ma za co żyć i wybiera samobój.ma dzieci,jest rozwiedziony.

Musze Państwa zmartwić, gdyż analiza przypadków mówi o tym że nie ten człowiek dalej będzie próbować popełnić samobójstwo aż w końcu mu się uda.

Jeśli nie wykazuje woli poprawy swojej sytuacji to będzie bardzo trudno poczynić kroki w tym temacie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę z całego serca szczęśliwego rozwiązania problemu.

Pacjent może być przyjęty bez zgody do szpitala psychiatrycznego z art. 24 Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego z 1994 r. z późn. zm., jeśli bezpośrednio zagraża swojemu życiu lub zdrowiu i życiu osób z otoczenia. W takim przypadku najlepiej wzywać pogotowie ratunkowe.
Jeśli takowe zagrożenie nie istnieje, to można przyjąć go do szpitala bez zgody w tzw. trybie wnioskowym (art.29 Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego). należy złożyć wniosek do Sądu Rodzinnego, w którym Państwo opiszecie zachowania Pacjenta: od kiedy, co mówi, jak funkcjonuje, o próbach suicydalnych itd.) Do takiego wniosku należy dołączyć zaświadczenie od lekarza-psychiatry. Jeśli Pacjent nie zgadza się na wizytę u psychiatry, należy załatwić wizytę domową. Sąd, po powołaniu biegłych orzeka o ew. umieszczeniu Pacjenta w szpitalu.
Pozdrawiam,
Jarosław Lenartowicz