Leczenie nerwicy natręctw a możliwe skutki uboczne

Dzień dobry! Zdiagnozowano u mnie nerwice natręctw (bardzo częste mycie rąk prowadzące do zmian skórnych i stanów depresyjnych). Od lekarza dostałam lek o nazwie Anafranil SR 75 (pół tabletki rano i pół wieczorem). Niepokoi mnie jednak obszerna lista skutków ubocznych ze względu na słaby organizm: niedoczynność tarczycy, problemy ginekologiczne, słabe uzębienie (zęby podatne na próchnicę) i inne. Boję się, że stosowanie leku może mi przynieść więcej szkody niż pożytku. Ponieważ wg ulotki lek wchodzi w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi (stosuję Regulon), boję się więc o zaburzenia cyklu. Czy są zamienniki (nawet droższe) o takim samym działaniu jak Anafranil, które nie mają tylu skutków ubocznych? Może leki z grupy SSRI?

Dziękuję za odpowiedź i pomoc!

Pozdrawiam! Ewa

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam Pani Ewo!

Nie jestem lekarzem, więc nie będę mądrzyła się na temat leków. W przypadku Anafranilu SR 75 ważne jest, by regularnie oceniać efekty leczenia, co pozwala dostosować odpowiednią dawkę leku i zredukować wystąpienie skutków ubocznych. Wspomniany przez Panią lek faktycznie może zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, powoduje zwiększoną wrażliwość skóry na światło słoneczne, senność, mniejszą zdolność koncentracji uwagi i ostrość widzenia. Z tego też względu nie zaleca się, by pod wpływem preparatu prowadzić samochód czy obsługiwać inne urządzenia mechaniczne. Do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów działań niepożądanych leku zalicza się: uczucie senności, zawroty i bóle głowy, niepokój, suchość w ustach, kołatanie serca, nudności, wzrost potliwości, zaburzenia snu, drżenie, wzrost masy ciała, wzmożony apetyt, zaburzenia seksualne, zaburzenia smaku, dzwonienie w uszach. Anafranil jest lekiem antydepresyjnym, którego charakteryzuje dość szeroki zasób właściwości. Przede wszystkim działa, zatrzymując zwrotny wychwyt serotoniny i noradrenaliny. Jeżeli boi się Pani zażywać lek ze względu na sporą listę skutków ubocznych i chce zastosować jakiś zamiennik leku, należy to skonsultować z lekarzem psychiatrą. W czasie wizyty może Pani wspomnieć również o swoich obawach i problemach zdrowotnych (niedoczynności tarczycy, problemach ginekologicznych), dopytać, czy lek nie wejdzie przypadkiem w interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi i nie zaburzy Pani cyklu. Na własną rękę nie może Pani zmienić sobie przyjmowanych leków. Więcej na temat nerwicy natręctw i leków przeciwdepresyjnych może Pani przeczytać w naszym serwisie pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-natrectw http://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwdepresyjne http://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty http://portal.abczdrowie.pl/srodki-antydepresyjne

Pozdrawiam i życzę powodzenia!