Leczenie niedoczynności tarczycy i stosowanie Euthyrox

Witam, Od około 2 lat leczę się na niedoczynność tarczycy i przyjmuje lek Euthyrox N 50. Tabletkę zawsze brałam o stałej porze (7.00 rano ), lecz teraz zmieniła mi się godzina rozpoczęcia pracy - zaczynam od 6.00. Czy w związku z tym, mogę przyjmować tabletkę o 5.00 rano? Nie mogę już jej brać o 7.00, ponieważ nie wyobrażam sobie rozpoczęcia dnia bez śniadania. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Katarzyna

Dzień dobry,

Oczywiście może Pani brać tabletkę o 5 rano. Najważniejsze, aby była brana na czczo, min. 30 minut do 1 h przed śniadaniem. Lek popijamy niewielką ilością wody. Dopuszczalne jest również przyjmowanie leku ok 3-4 h po ostatnim posiłku, dotyczy to osób, które z różnych względów nie mogą brać leku rano, praca zmianowa itd. Aczkolwiek ten sposób stosowania leku, jakkolwiek dopuszczalny (mówi się o nim na zjazdach endokrynologicznych) już od jakiegoś czasu, jest raczej bardzo rzadko stosowany.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz