Leczenie niedoczynności tarczycy i wyniki anty-TPO

Witam. Leczę niedoczynność tarczycy od 5 lat. Początkowo niewielkie podwyższenie TSH (powyżej 6, przy normie 4,95), anty-TPO 800 (norma8,00) i widoczny guzek na USG. Od tego momentu przyjmuje Euthyrox 25, TSH, fT3, fT4 w normie . Jednak co mnie martwi - anty-TPO w dalszym ciągu podwyższone. Na dzień dzisiejszy anty-TPO 474,6 (norma8,00). Lekarz kazał przyjmować mi leki i pokazać się tylko jeśli będę się źle czuła. Czy anty-TPO powinno być w takich zakresach?

Witam Panią,

Podwyższone stężenie antyTPO świadczy o intensywności procesu autoimmunologicznego. Może Pani spróbować prowadzić higieniczny tryb życia, unikać stresu , wysypiać się - istnieją doniesienia wiążące nasilenie stresu z podwyższeniem miana przeciwciał. Warto również oznaczyć stężenie Vit D 3 25 (OH), jeśli będzie niskie, to warto włączyć suplementację preparatami dostępnymi na receptę. Te dostępne bez recepty nie są dokladnie sprawdzane i zdarza się, ze zawieraj a o połowę mniejszą dawkę leku , niż podaje producent na etykiecie.Witamina D korzystnie działa w chorobach autoimmunologicznych. Warto również porozmawiać ze swoim lekarzem na temat odpowiedniej diety.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz