Leczenie niedoczynności tarczycy oraz utrata wagi i wypadanie włosów

Witam, od 5 lat leczę się na niedoczynność, biorę euthyrox 25 ale nadal źle się czuję. Ostatnio schudłam, aktualnie przy 158cm ważę 48 kg, szczególnie na twarzy i dłoniach widać.Włosy wypadają mi ciąglę. Lekarz raz przez te 5 lat zlecił mi usg tarczycy. Myślę, że dawka leku jest zła. Co Pan o tym sądzi?

Dzień dobry,

Faktycznie Pani problem nie powinien być bagatelizowany. Przyjmuje Pani niewielką dawkę leku, aczkolwiek nie znam Pani wyników aktualnych badań hormonalnych. Warto wykonać przynajmniej oznaczenie TSH i fT4 oraz antyTPO. Proszę oznaczyć sobie również morfologię, a jeśli będzie miała Pani nadmiar gotówki, to w przypadku niedokrwistości lub obniżonych wartości MCV również stężenie żelaza i ferrytyny we krwi. Aby określić , czy dawka leku jest właściwa konieczne jest wykonanie badań hormonalnych i zbadanie Pani. Jeśli chodzi o wzmocnienie włosów, to konieczne są działania "od środka" i "od zewnątrz". Proszę zgłosić się do endokrynologa, który w razie potrzeby po dokładnym zbadaniu Pani i zebraniu wywiadu zaleci modyfikację leczenia i podejmie działania mające na celu zahamowanie wypadania włosów.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz