Leczenie obrzęków podudzi u osoby dializowanej

Jak leczyć obrzęki podudzi u osoby dializowanej? Tak żeby chociaż po mieszkaniu chodził.

Witam! Na to pytanie nie odpowiem nie znając pacjenta. Na pewno główna ich przyczyną jest niewydolność nerek i tu podstawowym leczeniem są dializy - jeśli one nie pomagają, można dodatkowo stosować pewne leki, zależnie od przyczyny - np. jeśli towarzyszy niewydolność serca - oraz od tego czy pacjent ma jakakolwiek diurezę, tzn. czy oddaje mocz. Jeśli nie - możliwość naszych działań jest bardzo ograniczona. Istotnym czynnikiem sprzyjającym obrzękom jest obniżone stężenie białka - jednak w niewydolności nerek, zwłaszcza schyłkowej, a pacjentów w takim stadium dializujemy, konieczne jest jego ograniczanie w diecie. Najlepiej porozmawiać z nefrologiem, który sprawuje opiekę nad pacjentem - on, znając pacjenta i jego obciążenia najlepiej odpowie na postawione pytanie. Pozdrawiam