Leczenie ospy u 4-latka

Witam! Bardzo niepokoi mnie jeden fakt. Mój synek ma 4 latka, ma teraz 7 dzień ospy. Jest strasznie wysypany, łącznie z twarzą, głowa, itp. Po paru dniach kupiliśmy fenistil-krople, w celu zmniejszenia świądu. Stosujemy pudroderm. Czy lekarz powinien mu przepisać lek przeciwwirusowy?(doktor przyjmował nas na "wariata" w dziennej pomocy lekarskiej w weekend, czy coś przeoczył?)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie ma powodów do obaw. Leczenie ospy wietrznej jest leczeniem objawowym. Skierowane jest na złagodzenie świądu (leki miejscowe – maści, płynne pudry oraz leki ogólnoustrojowe – syropy), stosowanie leków przeciwgorączkowych (nie stosuje się jednak salicylanów, np. aspiryny). W pielęgnacji dziecka z ospą wskazane są częste zmiany ubrań (wyłącznie z naturalnych tkanin) i kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem środków odkażających (np. nadmanganianu potasu). U małych dzieci ważne jest także obcięcie paznokci na krótko i utrzymywanie ich w nienagannej czystości, aby poprzez drapanie krost nie doszło do zakażenia ran.