Leczenie ostrego zapalenia przydatków

Witam! Bardzo proszę o radę. Zdiagnozowano u mnie ostre zapalenie przydatków, stosowałam już antybiotyki, czopki, nic na mnie nie działa, nie pomaga. Co w takim wypadku się robi, jak wygląda leczenie?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przy leczeniu zapalenia przydatków stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, skuteczne przy bakteriach tlenowych, beztlenowych i chlamydiach. Oprócz tego można łagodzić bolesne objawy niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Dodatkowo leki te zwiększają dostęp antybiotyków do narządów objętych zapaleniem, gdyż zwiększają ukrwienie narządów miednicy.

Kobiety z zapaleniem przydatków powinny odpoczywać w łóżku. Zaleca się zachowanie wstrzemięźliwości płciowej aż do całkowitego wyleczenia. Stan kobiety poprawi także lekkostrawna dieta i duża ilość płynów. Jeśli podejrzewa się, że stan zapalny został wywołany przez wkładkę wewnątrzmaciczną, trzeba zastanowić się nad jej usunięciem.

Nieleczony stan zapalny przydatków może doprowadzić do przewlekłego zapalenia i nawracających z błahych powodów objawów.

Schemat leczenia zwłaszcza zapalenia przydatków wymaga:
zbadania Pacjentki,
wykonania badania usg dopochwowego,
a następnie ustalenia indywidulanego leczenia.