Leczenie padaczki a objawy tężyczki

W maju 2014r.po 1,5r. leczenie padaczki, chociaż badanie EEG nie wykazało, ja traciłam przytomność, miałam lęki,było mi duszno. Lekarz kazał przyjmować TEGRETOL,ale objawy nie mijały. do TEGRETOLU musiałam przyjmować CITABAX i doraźnie CLORANXEN. Ponieważ nie pomagały te leki, ja zaczęłam wpisywać w internet swoje objawy i pojawiła się nazwa TĘŻYCZKA. Okazało się, że próba tężyczkowa jest dodatnia,a następnie ujawnił się poziom Wit.D3 - 8.5, Wit.B12-164.Ja źle się czuję,mimo leków.Co mam robić?

Piotr Jurczyk

Witam. Opisywane przez Panią objawy, wymagają diagnostyki różnicowej. Mamy bowiem utraty przytomności o niewyjaśnionej etiologii. Z podanego krótkiego opisu wynika, że możemy mieć do czynienia z tężyczką na tle hiperwentylacji. Jest to zaburzenie o charakterze nerwicowym - dla pełnej diagnostyki potrzebne jest badanie specjalisty - lekarza psychiatry lub psychologa - i postępowanie zgodnie z wynikiem. Może też być to przypadek "czystej" tężyczki, tzn. spowodowanej pierwotnym obniżeniem poziomu wapnia we krwi, a za tym faktem mógłby przemawiać wynik oznaczenia witaminy D. Nie podała Pani jednostki, ale jeśli jest to 8,5 ng/ml, to oznacza ciężki niedobór witaminy D, wymagający suplementacji doustnej. Proszę udać się do swojego lekarza POZ i poprosić o zalecenie odpowiedniego leku (ja polecam witaminę D w kroplach, dużo tańsza od "kapsułkowych" odpowiedników i w dużo odpowiedniejszej dawce). Biorąc pod uwagę pani wiek, warto byłoby również wykonać badanie kardiologiczne, aby wykluczyć chorobę serca jako przyczynę utrat przytomności. Pozdrawiam.