Leczenie przewlekłego krwiaka podtwardówkowego

W maju br. mój ojciec trafił do szpitala z powodu przewlekłego krwiaka podtwardówkowego i krwotocznego stłuczenia mózgu. Przyczyną było uderzenie głowy - być może w trakcie wysiadania z samochodu, po czym w nocy nastąpił atak padaczkowy w wyniku którego tata spadł z łóżka uderzając głową w podłogę. Ojciec jest cukrzykiem, ma nadciśnienie, jest alkoholikiem. Nigdy nie stosował się do zaleceń lekarzy. Myślę, że dość często się przewracał. Po tym jak trafił w maju do szpitala był leczony z powodu zaburzeń zachowania świadomości z pobudzeniem psychoruchowym. Z kart wypisowych z ostatniego szpitala w jakim przebywał: następowały stany niepokoju z pobudzeniem psychoruchowym, nielogiczny kontakt, zaburzenia orientacji w czasie i miejsca, halucynacje wzrokowe i słuchowe, pacjent zdezorientowany, bez logicznego kontaktu, niedorzeczny, urojeniowa interpretacja otoczenia, utrudniony kontakt słowny, niepokój manipulacyjny. W oddziale leżący, niespokojny, prowadzi nielogiczna samorozmowę, okresowo głośny, w nocy nie sypia. Dwukrotnie wykonano badanie tomografii komputerowej mózgu. Opis z 03.07 - uogólniony zanik korowo-podkorowy, lokalne poszerzenie przymózgowej przestrzeni płynowej w okolicy czołowo - ciemieniowej o przybliżonych wym. 6,5x1,5cm (wodniak - lokalny zanik). W częściach postawnych obu płatów czołowych i skroniowych widoczne są nieregularne obszary hypodensyjne typu malacyjnego - o możliwej etiologii pourazowej. Zmiany bardziej nasilone po stronie prawej. Poza tym tkanka mózgowia bez innej patologii ogniskowej. Układ komorowy symetryczny, poszerzony. Komora III o szer. 1,5cm. Struktury centralne nieprzemieszczone. Zbiorniki podstawy o prawidłowej konfiguracji. Struktury tylnej jamy zmian nie wykazują. Szczelina pęknięcia w kości potylicznej-pośrodkowo boczne po stronie prawej. Świeżej wynaczynionej krwi w obrębie jamy czaszki badanie TK nie wykazało. TK 08/08 - w porównaniu do badania z dnia 03/07 całkowita regresja przestrzeni płynowej w okolicy czołowo ciemieniowej lewej, progresja wielkości obszarów wstecznych na podstawie płata czołowego, poza tym obraz pozostałych struktur mózgowia i móżdżku, łącznie z układem komorowym stacjonarny. Cech świeżego krwawienia nie uwidoczniono. Obecnie ojciec przebywa od tygodnia w domu. Wydaje się, że zamiast być lepiej, jest coraz gorzej. Całkowicie przestał mówić, śpi praktycznie cały czas, nie chce jeść, brak jakiegokolwiek kontaktu z nim. szczerze powiem że niechętnie leczono ojca, prawdopodobnie z powodu jego problemu z alkoholem. Czy jest coś co możemy zrobić, czy jest szansa na poprawę jego stanu zdrowia? Proszę o jakąś interpretację tych badań tomografii.

Badania tomografii komputerowej mózgowia uwidoczniły znaczne zmiany zanikowe struktur mózgowia jako następstwo zmian naczyniowych spowodowanych przez cukrzycę oraz spowodowane przewlekłych alkoholizmem i następstwem licznych urazów czaszkowo-mózgowych. Zmiany zanikowe są znacznie nasilone co właśnie powoduje obecny stan zdrowia i zachowanie Pani ojca. Takie zmiany zanikowe mózgowia głównie przejawiają się zaburzeniami psychicznymi. Niestety uszkodzenie mózgowia tego rodzaju jest nieodwracalne i zazwyczaj w przypadku schorzeń Pani ojca może postępować i to w bardzo szybkim tempie. Leczeniem takiego stanu psychoorganicznego powinien zając się neurolog i psychiatra, ale efekty leczenia mogą okazać się niestety mizerne. Oczywiście trzeba odpowiednio leczyć cukrzycę ponieważ wysokie poziomy cukrów we krwi mogą dawać objawy psychoorganiczne takie jak obecnie ma Pani ojciec (doprowadzić nawet do śpiączki). Proszę skontrolować poziomy cukrów we krwi u ojca, skonsultować się z lekarzem rodzinnym oraz neurologiem i psychiatrą.

Magdalena Mroczek

W badaniach tomografii komputerowej uwidoczniono uogólniony zanik mózgu czyli jego atrofię. Może to być spowodowane m.in. nadmiernym spożywaniem alkoholu. Tego typu zmiany anatomiczne są nieodwracalne, nie mówią jednak o stanie klinicznym pacjenta. Możliwa jest jego nieznaczna poprawa. Obecnie nie ma cech krwawienia-to dobra wiadomość. Zbyt wysokie poziomy cukrów we krwi powodują zmiany w małych naczyniach tzw. zmiany miroangiopatyczne. Można je zobaczyć w obrazach głowy w tomografii komputerowej i w rezonansie magnetycznym. Mogą one powodować tzw. mikroudary lub prowadzić do napadów padaczkowych. Dlatego bardzo ważne jest dobra kontrola cukrów we krwi, aby nie doprowadzić do powstania nowych zmian. Zmiany widoczne w obrazie mózgu przekładają się na zmiany w zachowaniu Pana ojca. Prowadzi to do powstania tzw. zespołu psychoorganicznego czyli różnych zaburzeń psychicznych, których przyczyną są zmiany organiczne.

Leczenia takiego stanu jest trudne. Zazwyczaj zajmuje się nim psychiatra i neurolog. Na pewno należy znaleźć przyczyny, które spowodowały pogorszenie stanu chorego czyli w przypadku Pańskiego ojca alkohol i cukrzycę. Leczeniem cukrzycy przy pomocy tabletek lub insuliny powinien zająć się lekarz. W przypadku Pana ojca, zwłaszcza kiedy głównie leży w łóżku, ważna jest rehabilitacja. Zespół psychoorganiczny jest niestety stanem trwałym, jego leczenie jest trudne, można jedynie zapobiegać jego progresji. Jeśli stan Pańskiego ojca ulegnie nagle znacznemu pogorszeniu, konieczna jest wizyta w szpitalu i zrobienie obrazu głowy w celu wyeliminowania np. krwawienia.