Leczenie raka piersi - jaka antykoncepcja?

Witam, mam 29 lat, choruję - obecnie leczę się z powodu raka piersi (guz w lewej piersi, węzły chłonne wolne, bez przerzutów). Zastosowano chemioterapię - doksyrubicyna i docetaksel. Jestem po jednej z trzech chemii. Potem planowana jest operacja, dalej nie wiem co. Podczas badań lekarz kazał mi odstawić tabletki antykoncepcyjne - stwierdził wręcz, że tym, że je zażywałam, przyczyniłam się do tego, że mam guza. Brałam je około 3 lata z przerwami. Nie chciałabym rezygnować z seksu, ale hormonów brać nie mogę, a w ciążę zajść nie powinnam (patrząc na czekające mnie dalsze leczenie i polekowe uszkodzenia płodu). Jaką antykoncepcję mogę stosować teraz?
29 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej nie powoduje samo w sobie rozwoju raka. Natomiast zazwyczaj nowotwory piersi mają charakter hormonozależny, i stosowanie hormonów (głównie chodzi o estrogeny) w jakiejkolwiek postaci, sprzyja wzrostowi guza nowotworowego. Dlatego też nie powinno stosować się hormonalnej antykoncepcji przy rozpoznanym i leczonym raku piersi.

Jeżeli chodzi o metody antykoncepcji, najbazpieczniejsza dla Pani zdrowia wydaje się antykoncepcja mechaniczna - prezerwatywy lub wkładka wewnątrzmaciczna.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!