Leczenie raka piersi po operacji

Bardzo proszę o pomoc w ziterpretowaniu wyniku mojej mamy. Operację przeszła 9 tygodni temu, do dziś nie miała robionych dodatkowych badań, wczoraj odebrała wynik histopatologii, ale wizytę u onkologa wyznaczono na przyszły piątek. Ciężko znosi czekanie, dlatego PROSZĘ, pomóżcie nam zrozumieć! Makr. Gruczoł piersiowy o wym 23x22x6 cm, z wrzecionem skórnym 18,5x15 cm, z eksentrycznie położoną brodawką sutkową o makroskopowo zwykłym wyglądzie. Do guza przylega fragment zawartości dołu pachowego, dł. 9cm. Na pograniczu kwadratów dolnych w miąższu gruczołu nieregularne kremowobeżowe ognisko o wzmożonej spoistości, wym. 4x3,5x3,5 cm, od podstawowej linii cięcia odległy o 1,5 cm. Na pozostałych przekrojach miąższ gruczołu utworzony z tkanki tłuszczowej, obficie poprzerastanej tkanką dysplastyczną. W tkance tłuszczowej dołu pachowego znaleziono 17 sprężystych węzłów chłonnych wielkości do 2 cm. W oddzielnym naczyniu nadesłano fragment tkanki tłuszczowej wielkości 2 cm, w której 2 węzła chłonnego nie znaleziono. Mikr.I-VIII w wycinkach z guza stwierdza się utkanie raka, który w 90% uległ wtórnym zmianom martwiczym (brak informacji, co do przedoperacyjnego leczenia). Jedynie w obwodowych częściach guza pozostałości zachowanego utkania raka przewodowego (carcinoma ductale invasivum mammae G3). W wycinkach z pozostałych kwadratów miąższu gruczołu piersiowego, z brodawki sutkowej, przestrzeni zabrodawkowej i powstałej linii odcięcia operacyjnego nie stwierdza się utkania nowotworowego. W węzłach chłonnych dołu pachowego stwierdza się obecność przerzutów raka (7/17). W dwóch węzłach chłonnych naciek raka przekracza torebkę węzła chłonnego. IX - w obrębie osobno nadesłanej tkanki tłuszczowej tylnej ściany pachy stwierdza się pojedynczy węzeł chłonny, śr. 0,3 cm, wolny od przerzutów raka. PTx, pN2, pMx. Wynik badania IHC, receptory Er, Pr (-). Dodam jeszcze, że HER 2plus. Z góry bardzo dziękuję za pomoc. EWA

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety, wyniki nie są dobre. Niekorzystnym czynnikiem dla powodzenia leczenia i rokowania jest przede wszystkim stopień zaawansowania raka, jego stopień złośliwości (G3 - oznacza raka cechującego się największą agresywnością), brak receptorów hormonalnych (dla progesteronu i estrogenów), co wyklucza możliwość leczenia hormonalnego oraz obecność receptorów HER2 (świadczy to o większej agresywności guza).

Mamę z pewnością będzie czekało dalsze leczenie - pooperacyjna chemioterapia (jeżeli była chemioterapia przedoperacyjna, to aktualna będzie oparta na innym zestawie leków). Istnieje ewentualna możliwość włączenia do leczenia leku zwanego trastuzumabem.

Trastuzumab (herceptyna) jest przeciwciałem monoklonalnym, wybiórczo skierowanym przeciwko receptorowi HER-2. Dotychczas lek ten stosowany był głównie w leczeniu pacjentek z uogólnioną postacią raka piersi, dowiedziono jednak, że ma bardzo korzystny wplyw na rokowanie u  chorych w niższych stopniach zaawanoswania z dodatnim receptorem HER-2. Dzięki zastosowaniu tego leku wiele pacjentek z dodatnim receptorem HER2 ma szansę, jeśli nie na uzyskanie wyleczenia, na pewno na dłuższe przeżycie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo sił do walki z chorobą.