Leczenie stłuszczonej wątroby

Witam mam pytanie co to znaczy; WĄTROBA STŁUSZCZONA, W PRAWYM PŁACIE NIEJEDNORODNY OBSZAR HIPOECHOGENICZNY 4,4 CM poza tym kilka mniejszych obszarów o podobnej morfologii-tu i meta? Dzeiękuje.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Stłuszczenie wątroby jest chorobą polegającą na odkładaniu się tłuszczu w komórkach tego narządu. Zazwyczaj schorzenie wiązane jest z nadużywaniem alkoholu, jednak według aktualnych danych wiadomo, że istnieje wiele przyczyn stłuszczenia wątroby i dlatego dzieli się je na dwie grupy: alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby.
Choroba nie jest groźna i zupełnie wyleczalna, jednak w przypadku zaniedbania i nie podjęcia odpowiedniego leczenia choroby może dojść do groźnych powikłań, na przykład do rozwinięcia się zapalenia wątroby, a nawet marskości. Warto jednak zaznaczyć iż w opisie badania lekarz wskazuje na podejrzane ognisko zmian w miąższu narządu. Konieczna jest weryfikacja tej zmiany poprzez biopsję.