Leczenie uporczywych zaparć

co może mi dolegać od ponad 10 lat mam b. ciężkie i uporczywe zaparcia. Wypróżniam się normalnie 1 lub 2 w miesiącu. Pomaga tak w 50 % czarna kawa mielona dosyć mocna(wtedy mam praktycznie wypróżnienie codziennie). Ale ile można pić kawy siekiery na czczo. Dodatkowo boli mnie brzuch poniżej śledziony i mam w tym miejscu dziwne wybrzuszenie (to nie przepuklina) Miałam kolonoskopię. Niby w porządku. Jednak była jakaś przeszkoda w esicy(wiotka, kolonoskop wypętliło). Agnieszka

Witam! Jedną z najczęstszych przyczyn zaparć jest nieodpowiednia dieta ze zbyt małą ilością warzyw, owoców i innych źródeł błonnika (ciemne pieczywo, otręby, gruboziarniste kasze) lub zbyt mała ilość wypijanych płynów (przy zaparciach powinniśmy ich wypijać około 2 litrów). Pomaga również jedzenie często ale w małych ilościach, spożywanie suszonych owoców a ograniczenie spożycia ziemniaków. ryżu i białego pieczywa. Można również wspomagać się olejem rycynowym lub parafinowym, które wspomagają przesuwanie zalegających mas kałowych.