Uszkodzenie łąkotki a leczenie

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące uszkodzenia łąkotki w kolanie. Ostatnio w badaniach wyszło, że mam łąkotkę przyśrodkową z cechami uszkodzenia rogu tylnego. Bardzo chciałbym się dowiedzieć, jak leczyć uszkodzenie łąkotki - lekarz odpowiedział, że to nic takiego w porównaniu do więzadeł, ale jednak to kolano mnie boli i strzela przy prostowaniu. Boję się też, że po jakimś czasie zrobi się z tego dużo bardziej poważny problem. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda leczenie uszkodzenia łąkotki. Stosuje się jakieś leki czy może rehabilitację? Czy przy uszkodzeniach łąkotki zawsze konieczne jest leczenie operacyjne? Jakie są wskazania do operacji uszkodzonej łąkotki? Czy jest możliwe, żeby dolegliwości związane ze wspomnianym uszkodzeniem łąkotki same ustąpiły? Bardzo proszę o poradę specjalisty i z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wskazania do leczenia operacyjnego uszkodzeń łąkotek: ból i obrzęk stawu w rzucie szpary stawowej, obrzęki, uczucie blokowania się, lub uciekanie kolana, dodatnie testy funkcjonalne, wskazujące na uszkodzenie, brak powodzenia leczenia zachowawczego (odpoczynek, odciążenie, chłodzenie, leki przeciwzapalne, rehabilitacja), potwierdzenie uszkodzenia łąkotki w badaniu USG lub MRI. Po rozpoznaniu uszkodzenia łąkotki należy podjąć decyzję, czy wymaga ona usunięcia, naprawy, czy też w ogóle wymaga leczenia. Nie wszystkie uszkodzenia łąkotek powodują dolegliwości, czy też pogłębiają się. Pewne typy uszkodzeń nie wymagają żadnego leczenia, ponieważ wygoją się same, lub nie będą powodowały dolegliwości. Są to stabilne, podłużne uszkodzenia nie przekraczające 10mm, stabilne częściowe uszkodzenia nie przekraczające 50% grubości łąkotki i małe < 3mm uszkodzenia radialne. Decyzja o naprawie łąkotki musi być oparta na 2 kryteriach:
Czy uszkodzenie wykazuje zdolność do naprawy?
Czy naprawa poprawi funkcję łąkotki?