Zapytaj lekarza

1 , 0 2 5 , 0 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Leczenie w chorobie Gravesa-Basedowa

Jestem po przełomie tyarczycy, choroba Gravesa Basedova. Zalecone mi leczenie jodem, a drugi lekarz twierdzi, ze lepsza będzie operacja. Mam wole 90 cm bez bożków. Biorę thyrozol, ale przechodzę z nadczynnosci w niedoczynnością i znowu nadczynnosc. Trudno lekarzom dobrać dawkę. Mam 49 lat. Obrzmiewa mi twarz, powieki szczególnie.
KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Jeśli są kolejne nawroty choroby Graves-Basedowa, tak jak Pani pisze, to metodą preferowaną leczenia jest terapia radiojodem. Jeśli ma Pan objawy orbitopatii (wytrzeszczu), który może występować w tej chorobie, to lepiej poddać się operacji. Jeśli wole daje objawy uciskowe np. na tchawicę, tó również sugerowałbym wykonanie zabiegu operacyjnego. Po terapii radiojodem rozmiary tarczycy mogą zmniejszyć się nawet o ok. 40%, ale tuż po terapii może dojść do krótkotrwałego obrzęku gruczołu, co może wywołać np. duszność u osób z dużym wolem, szczególnie zamostkowym.

Pozdrawiam

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy