Leczenie w Polce choroby Castlemana

Moje pytanie dotyczy choroby Castlemana.Postac wieloogniskowa.Choruje na nia moj maz.Od prawie roku jest poddawany chemioterapii, jednak bez zadawalajacych efektow.Gdzie w Polsce lekarze maja najwieksze doswiadczenia w leczeniu takich przypadkow.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie postaci rozsianej choroby Castelmana jest najczęściej skojarzone. Stosuje się chemioterapię, steroidoterapię oraz w pojedynczych przypadkach radioterapię. W literaturze opisano przypadki chorych leczonych chemioterapią opartą m.in. na cyklofosfamidzie czy azatioprynie . Steroidoterapię rozpoczynano od dawki 100 mg prednisonu dziennie, zmniejszając ją stopniowo przez 3 mies., uzyskując czasową remisję choroby . Proponuję oddziały hematologiczne działające w ośrodkach akademickich.