Leczenie wielu zębów kanałowo

Witam Mając 20 lat musialam wyleczyć 5 zębów kanalowo do leczenia ortodontycznego. Po 5 latach mając dziś lat 25 mam tych zębów leczonych kanalowo juz 10. Czy jestem jakimś ewenementem ze w tak młodym wieku mam tyle zebow leczonych kanalowo? Czy to sie zdarza u innych pacjentów? Oprócz tego mam wyrwane 2 zeby ponieważ tak kazał mi ortodonta do aparatu stałego. Czy to bardzo zla prognoza dla mnie?

Zdążają się pacjenci z wieloma zębami leczonymi kanałowo w młodym wieku. często problemem jest nie prawidłowe leczenie kanałowe, które powoduje przebarwienia zębów, stany zapalne okołowierzchołkowe. Minusem zębów leczonych kanałowo w młodym wieku jest mała ilość zębiny, która nawarstwia się z wiekiem i utwardza. Takie zęby są bardziej podatne na próchnicę i złamania, dlatego ważna jest higiena , wizyty kontrolne i kontrolne zdjęcia rtg. Niestety u niektórych moich pacjentów doszło do złamań podłużnych korzeni i musiałem je usunąć. Szansa jest na przetrwanie tych zębów do końca życia. złamania dochodziły u pacjentów z brakami zębów bocznych lub w wyniku urazu. Pozdrawiam

Przyznaje ,że to dużo , troche nie wiem jakie mogą być wskazania ortodontyczne do leczenia kanałowego , najwyrażniej były wskazania ze względu na zmiany próchnicowe.
Zawsze najlepiej miec własne i żywe zęby , ,ale jeżeli zostały prawidłowo przeleczone , najlepiej prze doświadczonego endodonte i pod mikroskopem do tego odbudowane protetycznie a nie samą "plombą " to nie powinna mieć Pani powodów do niepokoju