Leczenie zaniżonego poziomu ferrytyny

Witam! Od 17 lat leczę anemie. W styczniu żelazo miałam 59, ferrytynę 14,30. Lekarz przepisał mi falvit(ecześniej sorbifer). Wpadłam na pomysł, że może jestem uczulona na gluten. Jak przestałam jeść gluten, to żelazo mi się podniosło(bez laków). Teraz mam żelazo 133, a ferrytynę 10. Obniżone: granulocyty 1,90, hemoglobina 12,10, hematokryt 37,2 i podwyższone limfocyty% 49,8 i OB 40 reszta w normie. Lekarz kazał mi nic nie brać, ale co z tą niską ferrytyną?

Witam. Poziom żelaza we krwi odzwierciedla jedynie jego stężenie w surowicy. Poziom ferrytyny świadczy natomiast o jego ogólnoustrojowych zapasach - w Pani przypadku te zapasy są małe, może to predysponować do nawrotu anemii w przyszłości. Niestety trudno jest interpretować pojedyncze parametry morfologiczne krwi - aby dokładnie ocenić Pani schorzenie konieczna jest znajomość poziomu płytek krwi oraz całego układu białokrwinkowego. Jeśli problemy z anemią towarzyszą Pani od tak dawna zasadna wydaje się konsultacja hematologa.