Leczenie zębów a ciąża

Dzień Dobry! Na początku chciałam podziękować za wszystkie dotychczas Państwa cenne odpowiedzi na moje pytania. Teraz niestety znowu muszę prosić o pomoc. Mam 23 lat, jestem 5 miesięcy po poronieniu, po 4 prawidłowych cyklach. Jestem teraz w 13 dniu cyklu, mam dni płodne i w tym właśnie cyklu staramy się o dziecko. Jednak wystąpił problem, 4 tygodnie temu miałam leczony ząb, jednak wczoraj bardzo bolał i musiałam pójść do dentysty okazało się, że muszę mieć zatruty ząb i leczenie kanałowe. Pytała czy jestem w ciąży odpowiedziałam, że w trakcie starań. Powiedziała, że trucie zęba jest bezpieczne nie przenika do obieg krwi, tylko zostaje w zębie i ma specjalne bezpieczne znieczulenie dla ciężarnych. U mnie nie było jednak potrzebne znieczulenie, obyło się bez. Jedynie co powiedziała czego nie można i na pewno mi nie zrobi to RTG. Kolejną wizytę mam mieć za 2 tygodnie. Moje pytanie brzmi, czy lepiej zaniechać starania o dziecko po ówczesnym poronieniu? Czy może to mieć jakiś wpływ? A jeżeli już mogło dojść do zapłodnienia z uwagi na dni płodne to mam kontynuować leczenie? Dziękuję za odpowiedź. POZDRAWIAM

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!
Jeśli chodzi o leczenie zębów w ciąży, to nie musi Pani go zaniechać. Koniecznie tylko proszę poinformować stomatologa o podejrzeniu ciąży, wtedy on zastosuje bezpieczne znieczulenie. Takie leczenie nie powinno zaszkodzić dziecku. Jedyny negatywny wpływ jaki może mieć na ciążę, to sytuacja stresowa dla Pani, jaką jest sama wizyta u stomatologa.
Jeśli chodzi o czas jaki powinien upłynąć od poronienia do rozpoczęcia starań o dziecko. Minimum są to 2 prawidłowe cykle. Czyli regularne, takie jakie miały miejsce przed poronieniem. Według niektórych lekarzy jednak zupełnie bezpieczny okres to pół roku. Nie chodzi tu bynajmniej o sam czas, ale o tą właśnie regularność cykli.
Co do starań się o dziecko po poronieniu. Państwo sami muszą podjąć tę decyzję. Jedno poronienie u kobiet zdarza się często, bez żadnej uchwytnej przyczyny. Jeśli jednak Państwo chcecie być spokojniejsi, poproście swojego lekarza ginekologa o spróbowanie pokierowania i znalezienia przyczyny tego, co się stało. Badania w kierunku zakażeń bakteryjnych i wirusowych (z grupy TORCH), genetyczne, hormonalne mogą byc pomocne.
Pozdrawiam!