Leczenie zębów po radioterapii przyzwojaka szyjno-bębenkowego

Jestem po radioterapii przyzwojaka szyjno-bębenkowego.(3 frakcje po 6Gy) Proszę o informacje na temat leczenia zębów tj. znieczulenia,zatrucia. Wiem ,że nie mogę mieć ekstrakcji (zagrożenie martwicą kości). Czy jeszcze na coś uważać?Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, Szanowny Panie prosze skonsultować sie z prowadzącym onkologiem, ktory pisemnie napisze zalecenia odnośnie leczenia stomatologicznego, które będzie Pan mógł okazywać swojemu lekarzowi stomatologowi. Pozdrawiam.

Radioterapia jest leczeniem bardzo obciążającym cały układ stomatognatyczny. Rejon naświetlania bardzo blisko sąsiaduje z jamą ustną, stąd cała jama ustna (kości, dziąsła i zęby) była narażona na oddziaływanie promieniowania jonizującego. Nie pisze Pan ile czasu upłynęło od naświetlań, bo czas tutaj ma decydujące znaczenie. Samo znieczulenie nasiękowe czy przewodowe może powodować problemy z racji na rodzaj nowotworu i samą radioterapię. Samo leczenie próchnicy zębów czyli opracowanie ubytków i ich wypełnienie nie jest problemem i radioterapia nie stanowi przeciwwskazania. Oczywiście jeśli dobrze się Pan czuje i jest w stanie bez problemów znieść wizytę w gabinecie (leżenie na fotelu, długie otwarcie ust, brak problemów z połykaniem itd). Zastosowanie preparatów dewitalizujących "zatrucie" bym odradzał z racji na to, że wydostanie się preparatu ze źle zabezpieczonego zęba może mieć ciężkie do przewidzenia konsekwencje dla tkanek miękkich i kości.