Leczyć nadżerkę, czy poczekać do porodu?

Witam. Mam 20 lat, mój problem dotyczy nadżerki. Byłam dość niedawno u ginekologa, bo chciałam zrobić sobie cytologię. Podczas tej wizyty powiedział mi, że mam dużą nadżerkę. Niestety, mój ginekolog nie wyjaśnił mi, o co w tym dokładnie chodzi. Powiedział mi, że na razie mam się tym nie martwić, dopiero jak urodzę pierwsze dziecko będziemy to leczyć. Nie uspokoiło mnie to, więc zaczęłam czytać o tym w internecie i jestem w kropce, bo jedni mówią, że powinno się to leczyć jak najszybciej, a inni, że dopiero po urodzeniu dziecka. Podobno może się z tej nadżerki zrobić rak. Chciałabym dowiedzieć się, jak to jest naprawdę. Czy powinnam to zostawić takie jakie jest, czy już zacząć myśleć o leczeniu? Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Terminu nadżerka w odniesieniu do narządów płciowych kobiety (konkretnie szyjki macicy), używa się na określenie kilku zjawisk:
- ektopowa błona śluzowa kanału szyjki macicy;
- nieprawidłowe komórki (tzw. dysplazja) powstałe na skutek podrażnień, infekcji;
- ubytek komórek, np. na skutek urazów mechanicznych, chemicznych;
- stany przedrakowe;
- rak szyjki macicy.

Ektopowa błona śluzowa kanału szyjki macicy to stan fizjologiczny (naturalny) dojrzałych płciowo kobiet. Małe ektopie u dojrzałych płciowo kobiet nie wymagają leczenia. Przystępuje się do niego tylko w przypadku ektopii o dużym rozmiarze. Ektopię lekarz może stwierdzić podczas badania kolposkopowego.

Przypominam, że skuteczną profilaktyką w przypadku raka szyjki macicy jest regularne wykonywanie badań cytologicznych (najlepiej co rok).

Pozdrawiam!